Що означають цифри N-P-K на етикетках добрив

Красиві газони, квітники й сади починаються зі здорових, добре підживлених рослин. Потреба в добривах у кожної рослини різна. Варто знати деякі основи, і вибір правильних добрив для вашого газону та саду не буде для вас складним.

3 цифри на етикетках

Виробники добрив на своїх продуктах надають необхідну інформацію, щоб споживачі могли легко порівнювати продукти. На кожній етикетці добрив зазначені три цифри. Як правило, прямо над або під назвою продукту. Ці три цифри утворюють те, що називається співвідношенням N-P-K добрива, ‒ частка трьох поживних речовин рослин по порядку: азот (N), фосфор (P) і калій (K).

Цифри N-P-K відображають відсоток кожної поживної речовини в добриві. Наприклад, на етикетці фосфорно-калійного добрива VerdeBloom зазначено, що воно містить 0 % азоту, 8 відсотків фосфору і 4 відсотки калію (вміст, % мас.).

Чому саме ці 3 цифри?

Рослинам необхідна більша кількість азоту, фосфору і калію, ніж будь-яких інших поживних речовин. Ці 3 первинні макроелементи входять до числа 17 поживних речовин, необхідних для розвитку рослин. Інші елементи, такі, наприклад, як залізо, так само критично важливі для підживлювання рослин. Але рослини потребують їх у набагато менших кількостях.

Рослини отримують усі необхідні поживні речовини природним шляхом з повітря і ґрунту, але ґрунт може виснажуватися. Оскільки рослини використовують більшу кількість N-P-K, ці поживні речовини потребують частого поповнення. Впливають й інші фактори. Азот вільно переміщається в ґрунті, тому вода від сильних дощів або зрошення краде азот. Цей процес називають вимиванням. Добрива поповнюють використані і втрачені поживні речовини, щоб газони, квітники й сади залишалися підживленими.

Як N-P-K впливає на рослини

Кожна з трьох поживних речовин N-P-K працює по-особливому. Азот (N) додає росту, зокрема листового, а також насичений зелений колір газонним травам та іншим рослинам. Без достатньої кількості азоту сповільнюється ріст, газони і рослини бліднуть. При занадто великій кількості азоту зелена маса починає швидко наростати, а цвітіння і плодоношення може не наступити.

Фосфор (P) сприяє сильному розвитку коренів і квіток, плодів та насіння, а також допомагає рослинам ефективно використовувати інші поживні речовини. Нестача фосфору робить коріння слабким, а квітки і плоди недостатньо розвиваються.

Калій (К) підсилює загальний ріст. Він допомагає регулювати ріст коренів і верхівок, а також зберігає рослини здоровими та збалансованими. Це впливає на загальний стан газону й саду, на їх холодо- та посухостійкість, стійкість до хвороб і шкідників.

Коли використовувати різні співвідношення

Для енергійного росту і глибокого забарвлення рослинам потрібно більше азоту. Відповідно, добрива для них повинні мати співвідношення N-P-K, де перша цифра набагато вища за дві інші. Таким, наприклад, є Концентроване водорозчинне добриво для гідропонічних культур і підживлення ґрунтових та кімнатних рослин VerdeMicro від YOCHEM з N:P:K 5:0:3.

Ґрунт зазвичай забезпечує достатню кількість фосфору і калію для газонної трави, тому кількість цих поживних речовин у добривах для газонів буде низькою.

Смачні помідори й інші овочі теж потребують азоту. А от квіти та плодоносні рослини вимагають більше фосфору і калію. Ось чому друга і третя цифри вищі в добривах для підживлення ґрунтових та кімнатних рослин VerdeGrow (N:P:K 2:1:6) і VerdeBloom (N:P:K 0:8:4).

Цибулинні квіти залежать від фосфору. Щоб їх корені були здоровими, добрива для таких рослин мають високий вміст фосфору.

Універсальні добрива забезпечують збалансований N-P-K. Такі добрива призначені для всебічного здоров’я та розвитку рослин.

Розібравшись в основах етикеток добрив, ви можете з упевненістю вибрати правильні продукти для свого газону, квітника чи саду. Набір концентрованих водорозчинних добрив для гідропонічних культур і підживлення ґрунтових та кімнатних рослин VERDE допоможе вашому газону, квітнику або саду повністю розкрити свій потенціал для краси і насолоди.